Kokiu oru mes kvėpuojame?

Rūpinkimės savo sveikata

Daugelyje patalpų, kuriose gyvena ir dirba žmonės, gyvenimo sąlygos dažnai yra ne pačios geriausios. Oras, kuriuo kvėpuojam, mažiau ar daugiau būna užterštas. Gyvenamų patalpų oro užterštumo koncentracija kartais būna net iki 500% didesnė negu leistina norma. Blogiausia, kad mes patys net neįtariame, kad būdami mums įprastoje aplinkoje nuodijamės, kol nepasireiškia vienokie ar kitokie sveikatos sutrikimai. Dažniausiai šie sutrikimai susiję būtent su oro užterštumu. Tai akių, nosies ir gerklės gleivinių sudirgimas, pykinimas, galvos skausmai, padidėjęs nuovargis, silpnumas. Pastovus buvimas tokioje aplinkoje gali sukelti įvairias alergijas, nervų sistemos pažeidimus ir net onkologinius susirgimus.

Prasidėjus šildymo sezonui, ypač svarbu pasirūpinti oru, kuriuo mes kvėpuojame. Daugeliu atveju mūsų gyvenamųjų patalpų oras yra per daug sausas. Dažnai jo drėgnumo lygis nesiekia nei 40 procentų, o kartais net mažiau trisdešimties. Kvėpuojant tokiu oru galimi rimti sveikatos sutrikimai, dažniausia tai kvėpavimo takų ligos. Kvėpuojant pernelyg sausu oru, pablogėja bendra žmogaus savijauta. Pradeda džiūti veido oda, išsausėja nosies gleivinė, peršti akis. Labai sausame ore padidėja dulkių koncentracija, kurias mes įkvepiame kartu su oru.

Tuo pačiu į plaučius pakliūna ir begalė mikrobų. Tokioje “sausoje” aplinkoje žmogaus organizmui kovoti su įvairiomis bakterijom tikrai labai sudėtinga.


Pabandykite atlikti testą užtamsintame kambaryje su šviesos srautu.
Tai ką aptiksite, paprastai nematome.
Jūs turite puikią galimybę pamatyti kokiu oru kvėpuojate.
Kaip Jūs manote, kaip tai atsilieps sveikatai?

,

Oro taršą patalpose sąlygoja keletas veiksnių:

  • Dujinių viryklių degimo produktai.
  • Įvairios cheminės valymo-plovimo priemonės, valikliai, skiedikliai, kosmetinės priemonės, įvairių dervų garai.
  • Teršalai iš aplinkos – augalų žiedadulkės, sporos, įvairūs mikroorganizmai, automobilių išmetamosios dujos, dulkės, pramoniniai teršalai.
  • Pačių žmonių veikla – iškvepiamas oras.
  • Pelėsiai ir grybeliai, atsirandantys dėl pernelyg didelio patalpų oro drėgnumo.

Keli siūlomi būdai, galintys padėti pagerinti darbo ir gyvenimo sąlygas:

  • Įsirengti gerą patalpų ventiliavimo sistemą su oro filtrais ir pan.
  • Dažniau ir efektyviai vėdinti patalpas, nes patalpoje oras paprastai būna prastesnis negu lauke.
  • Sumažinti santykinį oro drėgnumą (jeigu patalpose per drėgna) iki normalaus – 40/60%, taip pašalinti pelėsių ir grybelių atsiradimo galimybes. Geriausias pagalbininkas būtų Aerial drėgmės surinkėjas.
  • “Plauti” ir drėkinti patalpų orą Venta oro valymo ir drėkinimo prietaisais (jei oras pernelyg sausas ir užterštas dulkėmis ir kitomis mikrodalelėmis).

UŽTERŠTAS KAMBARIO ORAS?

Jeigu patalpoje yra papildomų oro taršos šaltinių – laikote naminius gyvūnus: katės, šunys, paukščiai, arba jeigu kambaryje rūkote, Jums tiesiog būtina turėti Venta oro drėkintuvą.

Venta oro drėkintuvas – valytuvas ne tik sudrėkins, bet ir “išskalbs” orą, kuriuo Jūs kvėpuojate.